Almedalsveckan 2008
Sommaren 2008 var Rättvisemärkt för tredje året i rad på plats i Visby under Almedalsveckan. Rättvisemärkt hade en stor grupp aktiva på plats, arrangerade seminarier och ett lyckat mingel med modevisning.
Seminarier
Rättvisemärkt arrangerade två seminarium under Almedalsveckan. På seminariet "Hur skapar vi en rättvis klimatmärkning" diskuterades om en klimatmärkning kan bidra till ökade möjligheter för producenter i utvecklingsländer. Frågorna diskuterades av företrädare för KRAV, Svanen, Naturskyddsföreningen, Miljöstyrningsrådet och Rättvisemärkt.
Det andra seminariet gick under rubriken "Vad är hållbart ledarskap".Om konsten att omsätta utvecklingsretorik till praktikskt handlande och faktisk påverkan. Deltog i debatten gjorde Leif Hansson, förbundssekreterare SKTF, Kristina Persson, ordförande och grundare av Global utmaning och tidigare vice riksbankschef, Pär Marcus från Löfbergs Lila samt representanter för Fairtrade City i Malmö och Karlstad.
Produktbjudningar
Under Almedalsveckan 2008 medverkade Rättvisemärkt med ett informationstält på Hamnplan i Visby som bemannades av ca 20 ambassadörer från hela Sverige. Förbipasserande kunde ta en paus från vimlet i Visby, få mer information om Rättvisemärkt och dessutom provsmaka olika Rättvisemärkt-produkter.
| | ![]() | ![]() |
Rättvis modevisning och mingel
Alexandra Charles, Lennart Koskinen, Birgitta Ohlsson, Wanja Lundby-Wedin, Maria Wetterstrand och Ulla Skoog var några av en lång rad kända politiker, skådespelare och konsulter som tillförde stjärnglans och glamour till den rättvisa modevisningen som avslutade aktiviteterna på onsdagskvällen.
Läs mer om modevisningen här
![]() |
Tweet





