Pressmeddelande 2006-10-02
Danisco Sugar lanserar Rättvisemärkt socker
Danisco Sugar har valt att märka alla sina 500 grams paket Dansukker Råsocker Bit og Råsocker Strö med den internationella märkningen Fairtrade/Rättvisemärkt i hela Norden, vilket gör att konsumenter i Danmark, Sverige, Norge, Finland och Island nu lätt kommer att kunna välja råsocker som odlarna i Malawi fått bättre betalt för och därmed bidra till en hållbar utveckling.
- Det är ett led i Danisco Sugars strategi att erbjuda konsumenterna fler valmöjligheter i produktkategorin. Konsumenterna intresserar sig allt mer för historien bakom produkterna och råvarornas ursprung. Vi ser det därför som en god möjlighet att vi genom vårt engagemang i Rättvisemärkt både kan möta konsumentefterfrågan och medverka till att förbättra förhållandena på det lokala planet i Malawi, säger Angela Everbäck, marketing manager för Danisco Sugar AB.
I det sydliga Malawi har över 300 sockerodlare med vardera 2-3 hektar jord slagit sig samman i kooperativet Kasinthula. De ges nu en premie på 60 US dollar per ton rörsocker (ca. 450 kronor). Kasinthula har varit Rättvisemärkt-certifierat sedan 2002 och bönderna har tidigare använt sin premie till att borra brunnar och köpa medicin. Deras nästa stora önskan är att dra in elektricitet till sina bostäder. Det säljs över 1 miljon konsumentförpackningar à 500 gram i Sverige årligen.
- Danisco Sugars omställning till Rättvisemärkt råsocker gör att odlarna i Malawi snabbt får en väsentligt mycket bättre situation, inte minst eftersom det rör sig om så stora volymer. Det är en stor fördel för konsumenter att det nya Rättvisemärkt-sockret kommer att finnas tillgängligt i många butiker över hela Norden. Detta är ett tydligt exempel på god handel som är gynnsam för alla involverade. Intresset för Rättvisemärkt har ökat markant under de senaste åren, förra året ökade försäljningen i Sverige med hela 52 %, säger Katarina Rosenqvist, vd för Rättvisemärkt i Sverige.
Konsumentpriset för råsockersprodukterna lämnas oförändrat. Förpackningarna kommer att bära den internationella Fairtrade-symbolen (utan undertexten Rättvisemärkt) eftersom produkterna säljs i hela Norden.
För mer information om Rättvisemärkt, kontakta:
Daniel Sommerstein, pressansvarig: 0733-91 11 15, daniel.sommerstein@rattvisemarkt.se
Rättvisemärkts logotyp och pressbilder kan laddas ned på www.rattvisemarkt.se (för högupplösta produktbilder klicka nedan).
För mer information om Danisco Sugar:
Angela Everbäck, marketing manager: 0709-53 70 69
Internationell logotyp
Tweet
Vill du avanmäla dig från vårt pressutskick? Klicka här!





