Nu blir det lättare att hitta Rättvisemärkt kaffe utmed våra vägar
Utbudet av Rättvisemärkt ökar inte bara i matbutiker, där vi handlar merparten av våra livsmedel. Nu går det i ökad utsträckning även att välja Rättvisemärkt utmed våra vägar, då flertalet av landets drivmedelsstationer börjat servera Rättvisemärkt kaffe till den resande konsumenten.
Numera är allt kaffe som dricks på Statoils stationer Rättvisemärkt, vilket ger cirka 7,5 miljoner koppar Rättvisemärkt kaffe årligen. Därtill serveras det också Rättvisemärkt kaffe på 70 av Preems nya kaffebarer samt på 300 av landets OK/Q8-stationer.
- Det är glädjande att se denna utveckling, då det ytterligare ökar tillgången till Rättvisemärkt för den resande konsumenten. Men framförallt är det förstås glädjande för många kaffeodlare som får en ökad internationell försäljning, tack vare sin Fairtrade-certifiering. Nästa steg är förstås att bredda produktutbudet på stationerna till att också omfatta Rättvisemärkt te, choklad, frukt och andra produkter, säger Morgan Zerne, vd på Rättvisemärkt.
Mer information
För mer information om Statoils utbud av Rättvisemärkt, klicka här!
För mer information om Preems utbud av Rättvisemärkt, klicka här!
För mer information om OK/Q8:s utbud av Rättvisemärkt, klicka här!
Tweet (Logga in för att skriva en kommentar)
Tidigare kommentarer/betyg
Betyg: 5


