Fem högskolor och universitet har antagit universitetsutmaningen 2010
Universitetsutmaningen är en utmaning mellan universitet och högskolor i Sverige att på ett engagerat sätt arbeta med såväl information om som konsumtion av Fairtrade under vecka 42-43. Denna utmaning är direkt kopplad till Fairtrade Sveriges årliga kampanj – Fairtrade Fokus som pågår under samma tid.
Syftet med utmaningen är att öka kunskapen om och konsumtionen av Fairtrade, för att på så sätt bidra till förbättrade arbets- och levnadsvillkor för odlare och anställda i utvecklingsländer. Vidare ger denna utmaning Sveriges universitet ett kvitto på sitt engagemang för Fairtrade, ett sätt att profilera universitetet i fråga om etisk konsumtion.
Följande universitet och högskolor har antagit universitetsutmaningen 2010:
- Högskolan på Gotland
- Humanistiska och teologiska studentkåren vid Lunds universitet
- Högskolan i Borås
- Linnéuniversitetet
- Högskolan i Jönköping
För de universitet eller högskolor som har antagit utmaningen gäller det att informera om Fairtrade, skylta upp för produkterna och framförallt öka utbudet av Fairtrade-märkta produkter på universitetet i så stor utsträckning som möjligt.
"Vi på Högskolan i Borås antog universitetsutmaningen som ett led i vår kraftsamling för att bidra till en mer hållbar utveckling globalt, och vår ambition är att hela tiden utvecklas och bli bättre på dessa frågor."
Birgitta Påhlsson, samordnare för hållbar utveckling på Högskolan i Borås
"Självklart antar Högskolan på Gotland Universitetsutmaningen! Man kan säga att det ingår som en del i högskolans uppdrag genom forumleringarna i Högskolelagen att Högskolorna i sin verksamhet skall 'främja en hållbar utveckling som innebär att nuvarande och kommande generationer tillförsäkras en hälsosam och god miljö, ekonomisk och social välfärd och rättvisa' samt 'bör vidare i sin verksamhet främja förståelsen för andra länder och för internationella förhållanden.' Då Gotland diplomerades som Fairtrade City i början på oktober vill högskolan förstärka sin roll i detta, för hela kommunen gemensamma arbete. Ju fler som efterfrågar Fairtrade-produkter desto större kommer utbudet både hos grossister och för konsumenterna att bli. Idag har både högskolans personalautomater och restaurangen Fairtrade-kaffe, en del te och restaurangen har en del andra varor. Universitetsutmaningen är en knuff för högskolan och restaurangen att tillsammans öka på både informationsinsatserna och utbudet av produkter."
Isabel Högström, Projektedare, Högskolan på Gotland
"Högskolan i Jönköping har jobbat mycket med de här frågorna innan och det känns jättekul att kunna anta den i år då vi faktiskt får besök av två stycken Fairtradecertifierade sockerproducenter från Malawi. Det kommer bli två fantastiska veckor fulla av aktiviteter."
Johannes Hartvigsson, Projektledare Fairtrade City, Jönköping
"Humanistiska och teologiska studentkåren i Lund bjuder in sina medlemmar till en Fairtrade-fika med oss under dagen, och kommer diskutera allt mellan himmel och jord: allt från livet och världen ur ett humanistisk-teologiskt perspektiv till hur din kurs på universitetet kan bli bättre!".
Hanna Gunnarsson, Ordförande, Humanistiska och teologiska studentkåren, Lunds universitet
Läs mer om universitetsutmaningen här >>
Vill din högskola och universitet också anta utmaningen? Anta utmaningen här >>

Charity Mzongwe och Aubrey Chilenje, Fairtrade-certifierade sockerodlare från Malawi föreläser på Högskolan i Jönköping.
Tweet


