Direktsänd webb-TV från konferensen här på hemsidan
Intresset för Fairtrade Sveriges konferens Gör skillnad är mycket större än väntat. Konferensen som hålls på Fotografiska museet i Stockholm nu på torsdag har varit fullbokad sedan i början av mars. Många som anmält sig sent har tyvärr inte kunnat erbjudas plats. Men tack vare en ny webbsatsning får alla som inte deltar på konferensen nu ändå möjlighet att se den via sina datorer.
För första gången kommer Fairtrade Sverige att direktsända webb-TV från sin egen hemsida. Sändingarna har möjliggjorts genom ett nytt samarbete med ABF-play och kommer att pågå från morgonen fram till lunch här på fairtrade.se. Det kommer även gå att följa konferensen på ABF:s hemsida ABF-live. Hålltiderna för torsdagens sänding är som följer:
9.00 Välkomna!
Doreen Månsson, moderator
9.15 Vi skriver historia
Fairtrade Sveriges Generalsekreterare Helena Markstedt och VD Morgan Zerne presenterar statistik och exempel på hur Fairtrade gjort skillnad under 2010.
9.30 Den rättvisa världen?
Klara Johansson, Gapminder.
Världen blir bättre och bättre. Fler barn än tidigare går i skolan, barnadödligheten minskar och den globala fattigdomen är lägre än någonsin. Men kommer vi att nå millenniemålet som säger att vi ska halvera världens fattigdom till 2015? Går utvecklingen fort nog? Och viktigast av allt, blir det verkligen bättre för alla? Klara tar oss på en resa genom det pedagogiska statistikprogrammet Gapminder och blandar kunskap med erfarenheter från såväl landnivå som utifrån den enskilda odlaren.
10.00 Varför Fairtrade?
Miki Mistrati, producent av filmen ”The dark side of chocolate”
Tuulia Syvänen, Operativ chef för Fairtrade International
Vart sjätte barn i världen tvingas arbeta som en följd av fattigdom, ofta i farliga miljöer med risk för den egna hälsan (Unicef). Lyssna till Miki Mistrati, som utifrån egna besök på kakaoodlingar i Västafrika visar upp en dyster bild av rådande arbetsförhållanden. På vilket sätt bidrar Fairtrade till att minska dessa problem? Möt Tuulia från FLO med stor kunskap om hur Fairtrade hanterar problematiken bakom förekomsten av just barnarbete. (Seminariet hålls på engelska).
11.10 ”From nothing to something”
Odlare via länk direkt från Ghana (Seminariet hålls på engelska)
En del av den Fairtrade-märkta choklad vi äter och dricker här i Sverige kommer från just Ghana. Men gör våra val som konsument någon skillnad? Vi möter en kakaoodlare från kooperativet Kuapa Kokoo i Ghana, som berättar om livet som odlare före och efter Fairtrade-certifieringen. Hur har livet förändrats? Hur ser framtiden ut?
11.30 Blicken mot Storbritannien!
Mike Gidney, Deputy Executive Director Fairtrade Foundation, UK
Den brittiska konsumenten köper nästan dubbelt så mycket Fairtrade-märkt som den svenska konsumenten. Kanske kan det bero på att flera av de stora kedjorna har valt att satsa 100 procent på Fairtrade inom vissa produktkategorier? Eller på att det finns fem gånger så många produkter på den brittiska marknaden? Eller på att det idag finns fler än 500 Fairtrade Cities i Storbritannien, jämfört med cirka 40 i Sverige? Mike Gidney, verkställande direktör på Fairtrade Foundation, presenterar framgångsfaktorer och ”best practice” från ett land som visar vägen. (Seminariet hålls på engelska).
Tweet


