Nyheter > Önska Fairtrade i jul!

Önska Fairtrade i jul!


Nu kan alla vara med och önska mer Fairtrade i jul och ett bättre nytt år för odlare och anställda i utvecklingsländer. Fairtrades julkampanj Önska Fairtrade i jul börjar idag. Kampanjen pågår på internet och via sociala medier som Facebook och Twitter. Desto fler som önskar samma sak, desto större är chansen att önskningen går i uppfyllelse.


Idén är enkel. Alla som vill kan dela med sig av sina Fairtrade-önskningar på Fairtrades hemsida.  Till exempel kan man önska: ”jag vill ha Fairtrade-märkt glögg i jul” eller ”jag vill att kaffet i alla kaffeautomater på min arbetsplats ska bytas ut till Fairtrade-märkt kaffe under 2011” eller "Jag vill att mitt favoritgodis ska konverteras till Fairtrade under 2011.

 

Med hjälp av sociala medier kommer önskningarna att spridas. Det går att uppmana sina vänner att gå in på hemsidan och dela samma önskan. Fairtrade förbinder sig att följa upp de mest populära önskningarna under året, framföra dem till tomten och andra som skulle kunna hjälpa till att få dem uppfyllda. Fairtrade kommer särskilt att hjälpa och uppmuntra företag och arbetsplatser att svara på önskningarna med satsningar och åtaganden.



Dessutom kan organisationer och företag skicka in nyårslöften om Fairtrade som också publiceras på hemsidan. Exempel på löften kan vara: ”vi ska börja servera Fairtrade-märkt te under 2011, det blir 10 000 koppar te per år” eller ”vi konverterar vår storsäljare till Fairtrade och lanserar ytterligare 2 Fairtrade-märkta produkter under 2011” De 50 företag, arbetsplatser eller organisationer som gör de mest spännande löftena eller åtagandena lyfta särskilt fram på Fairtrades hemsida och i PR-arbetet, både nu inför julen och under året när löftet infrias.

 

Alla företag som gör löften får dessutom ett fint digitalt julkort med en jul- och nyårshälsning som de kan skicka till sin personal, kunder eller leverantörer.

 

Kampanjen drivs frammåt av alla Sveriges Fairtrade entusiaster, som nu kan vara med och påverka Fairtrades arbete med sina önskningar och sin kreativitet.

 

Gå in och önska Fairtrade i jul här >>

 


Senast uppdaterad: 2010-12-07  Ursprungligen publicerad: 2010-12-02

Dela & Skriv ut




Fairtrade-bloggen

2012-05-12

Steg för Fairtrade på Stockholms Central

Idag firar vi alla steg som tas för Fairtrade runt om i landet. På Stockholms Central har Ambassadörer för Fairtrade, Kahls Te & kaffehandel och Barista Fair Trade Coffee tagit steg framåt. Det har bjudits på Fairtrade-kaffe, informerats och en del ...

> > Läs mer
>> Läs alla blogginlägg


Nyheter

» Teamledarutbildning - för större lokalt engagemang
» EU-domstolen bekräftar - det går att ställa krav på rättvis handel i offentlig upphandling!
» Malmö tar störst steg för Fairtrade
» Skolor
» Fairtrade Access Fund – ett unikt samarbete för utveckling
» Till nyheter



Håll koll på Fairtrade

Följ oss på Facebook
Följ oss på Twitter
Se våra filmer på YouTube
Prenumerera på nyheter via RSS


Ambassadörsutbildningar

» Fortbildning för ambassadörer, Borås, 1 september 2012



Möt en ambassadör

Linus Blomlöf, Ambassadör